Wilsonov

Feature Film

Director

Tomáš Mašín

DoP

Martin Strba

Production

FilmBrigade

Comedy inspired by paperback crime novels tells the story of an adventurous search for a mysterious murderer who just after the end of the First World War has begun a rampage in Wilson City, a jerkwater town somewhere in Eastern Europe. The investigation is being led by an inhomogeneous pair of detectives – a greenhorn and local police cadet named Eisner and an experienced FBI officer Food, who has been sent to Europe by US President Woodrow Wilson himself.

The World War I has just ended, and in one jerkwater town between Germany and Russia, somewhere in Central Europe, Mayor Dangl has begun dreaming a big dream, he is planning to have his town annexed to the United States of America and renamed “Wilsonov”. In just one week he will sign the act at a ceremony in the local opera house in the presence of his friend, President Woodrow Wilson. All that is left to do is figure out how to fit another star on to the American flag and… sort out an unexpected problem that just arouse in the city, the beginning of some mysterious murders that nobody seems able to explain…

Wilsonov

První světová válka právě skončila a v jednom zapadlém městě kdesi ve střední Evropě začíná primátor Dangl snít svůj velký sen. Plánuje připojení města ke Spojeným státům americkým a přejmenování na Wilsonov (na počest svého přítele, prezidenta Woodrova Wilsona). Vše klape, až na jeden nepříjemný problém! Ve městě prý řádí tajemný vrah. Oběti mají ukousnutý jazyk a hrůzou umírají ještě dříve, než vůbec dojde ke skutečnému napadení. Místní policejní sbor tápe, a tak primátor požádá o pomoc za oceánem.

A sám Wilson okamžitě posílá příslušníka americké FBI. Ta má specialisty na mafie, drogy, komunisty, socialisty i jinou verbež. A má také machra na mytologii a mystiku. A tím je Aaron Food (Jiří Macháček), muž v dlouhém kabátě a klobouku, který si jen zřídka sundává z hlavy. Muž vychovaný českou kojnou. Po celém světě už vyřešil 513 vražd a teď pomůže i Wilsonovu. A aby ve městě nebloudil, k rukám dostává mladého policejního čekatele Josefa Eisnera (Vojtěch Dyk). Strhující honba po stopách šíleného vraha může začít.

Film získal čtyři nominace na Českého lva v kategoriích nejlepší hudba, scénografie, kostýmy a masky.