3 Seasons in Hell

Feature Film

Director

Tomáš Mašín

DoP

Karl Oskarsson

Screenplay

Tomáš Mašín

Production

Dawson Productions
Babelsberg Film
Trigon Production
Ceská Televize (co-production)

A 19 year old nonconformist poet living in 1947 Czechoslovakia is blind to the Communist behemoth looking over him, and instead lives a bohemian life with sexually liberated girls. There he writes lyrics for many of the underground rock band hits by ‘The Plastic People of the Universa’, a group heavily influenced by Frank Zappa and the Velvet Underground.

3 sezóny v pekle

Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949.

Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit – rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire.

Film získal 11 nominací na Českého lva ve všech hl. kategoriích, z toho tři získal (nejlepší herec, kamera, zvuk).